Pite víno a budete žiť dlhšie! Naučíme vás, ako si ho vychutnať
Víno je jemne alkoholickým nápojom, ktoré je vyrábané kvasením vylisovanej šťavy plodov hrozna. Aspoň takto ho prezentuje internetová encyklopédia. K vínu samotnému neodmysliteľne patria aj jeho vedľajšie produkty ako rôzne mušty, burčiaky, sekty či ovocné víno, ktoré je vlastne víno z iného ovocia alebo ich kombináciou, prípadne kvasením bylín. Tento nápoj je už od nepamäti označovaný ako „nápoj bohov“. Zmieňuje sa o ňom aj samotný Starý zákon ako „Vinum bonum laetificat cor hominis“, čiže dobré víno rozveseľuje srdce človeka.
Priaznivé účinky na ľudský organizmus
Dnes je už všeobecne známe, že odborné štúdie potvrdili, že víno v primeranom množstve má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Chcem zdôrazniť to, že hovoríme o primeranom množstve. Víno má dobrý vplyv na náš tráviaci systém, látkovú výmenu a je bohaté na minerálne látky. Ľudský organizmus potrebuje k správnej funkcii až štrnásť esenciálnych prvkov, samotné víno ich obsahuje trinásť. Výskumom bolo dokázané aj to, že pitím jedného menšieho poháru vína denne stúpa šanca takzvaného „úspešného zostarnutia“ až o 28 percent. Základom je pravidelnosť, pretože na druhej strane bolo dokázané, že toto percento sa znižuje u ľudí, čo si pohárik nedajú denne ale len pár krát v týždni. No pamätajte, niekedy menej je viac a výskum hovorí len o menšom pohári vína.
Ako si ho správne vychutnať
Pri pochutnávaní si pri víne, treba voliť podľa druhu vína. Pre jednoduchosť si rozdelíme víno na biele, červené a ružové. Ku každému z nich sa hodí niečo iné. Samozrejme k jedlu, sa dá navoliť víno presnejšie, no toto je len o menších pochúťkach na zub. Už vás určite napadlo, že pri víne sú klasickými pochutinami olivy a syr. To však nie je všetko, dôležité je zvoliť ten správny syr či olivy a primerane ich naservírovať. Základom správneho servírovania je príprava.
Vo všeobecnosti sa dá zhrnúť, že k bielemu vínu sa hodia mäkšie syry, k červenému vínu naopak tvrdšie syry. Olivy sa pri bielom hodia plnené lososom či syrom a pri červenom plnené paprikou prípadne syrom. Ružové víno je sladké a tak sa k nemu pochutiny veľmi nehodia. Ak aj napriek tomu niečo pod zub chcete, môžete si taktiež pochutnať syrom, ten je rovnaký ako pri bielom víne, no namiesto olív by sa skôr hodil nejaký sladký dezert. Pri tvrdšom syre používame na krájanie nože, ktoré majú zúbkovité ostrie. Na druhej strane pri mäkkom syre a pri olivách používame nože, ktoré majú hladké ostrie. Odporúčame japonské nože, ktoré sa radia kvalitou spracovaním a použitou oceľou k tým najlepším vôbec. K servírovaniu by nemali chýbať správne príbory. Správnym výberom pochutín, ich správnou prípravou a servírovaním si zvýšite pôžitok pri pití vína a možno takto zachutí aj vám, ktorí ste vínu doteraz neholdovali.
Foto: freedigitalphotos.net, eshop.tescoma.sk