Na samote v lese: Ako nás príroda lieči
Príroda je naozaj dokonalé prostredie, v ktorom si môže človek načerpať obrovskú dávku energie a pritom nemusí za to platiť. Príroda a jej podmienky sú v dnešných časoch wellnes, dostupný širokej verejnosti.
Pomáha nášmu psychickému zdraviu
Budú raz lekári pobyt v prírode písať na predpis? Prečo nie, dokonca sa to aj praktizuje niekoľko rokov aj v našom území, konkrétne vo Vysokých Tatrách, kde sa liečia nielen dýchacie cesty. Dokonca aj závery štúdií, ktoré zhrnul webový magazín Lifehack, ukazujú, akým spôsobom potulky prírodou pomáhajú nášmu psychickému zdraviu, a že naozaj dokážu človeku dokonale „vyčistiť hlavu“.
To znamená, že nemusíte byť priamo ani poľovníkom a môžete si dokonale užiť pobyt v prírode a sledovať krásy okolitej fauny a flóry aj pomocou ďalekohľadu. Alebo sa len tak nechať unášať zvukom žblnkajúceho potôčika a šumom lístia, s ktorým sa hrá jemný vánok vetra.
Zaobíde sa aj bez moderných technológií
Príroda nepotrebuje žiadne moderné technológie a už od svojho vzniku si vystačila s tým, čo má. V niektorých prípadoch by to malo byť pre nás vzorom a kľúčovou otázkou, ktorá nám môže pomôcť zlepšiť naše správanie k ostatným veciam.
90 minútový pobyt v prírode vás vylieči
Pobyt v prírode pomáha predchádzať negatívnym myšlienkam, ktoré môžu viesť k úzkostiam alebo depresiám, čo tvrdí spomínaná štúdia. Skúmalo sa rozpoloženie ľudí po 90 minútovej dlhej prechádzke v meste a druhej skupiny po prechádzke v rovnakom čase v prírode. Tí, ktorí sa túlali prírodným prostredím, vykazovali podľa záverov štúdie menej chmúrnych myšlienok a mali tiež zníženú nervovú aktivitu v oblasti mozgu, ktorá je spojená s rizikom psychických ochorení.
Podľa vedcov tak môže mať práve dostupnosť prírodných plôch zásadný vplyv na duševné zdravie ľudí v súčasnom rýchlo sa urbanizujúcom svete. Teda pokiaľ vám nestačia obrázky z umiestnenej fotopasce na tajomnom mieste v lese, môžete sa vybrať na najbližšiu prechádzku do hôr. Už dnes žije v mestách viac ako polovica obyvateľov Zeme a očakáva sa, že v roku 2050 to bude už 70%. Práve život v mestách je spájaný s vyšším výskytom depresie a ďalších duševných chorôb.
Text a foto: PR