Kurie oká vedia život poriadne znepríjemniť – viete, ako si od nich pomôcť?
Častým kožným zdravotným problémom bývajú kurie oká. Hoci nie sú nebezpečné, dokážu podstatne zhoršiť kvalitu života. Najčastejšie sú problémom v oblasti nôh a k ich rozvoju si niekedy človek prispieva aj sám. Ako teda kurie oká identifikovať a ako ich následne liečiť?
Pozor na topánky, ktoré tlačia
Kurie oko je v podstate do žlta sfarbený ohraničený útvar na pokožke. Nájdeme ho najmä na chodidlách, prstoch, ale objavuje sa aj na pätách, dokonca aj v okolí článkov na rukách.
Kurie oká vznikajú najmä vtedy, ak na určité miesta na koži v oblasti výskytu kosti pôsobí dlhotrvajúci a sústavný tlak. Áno, uvažujete správne – na vine býva najmä nevhodná obuv a nemusia to byť len ženské topánky na vysokých opätkoch.
Okrem zlých topánok môžu byť na vine aj vrodené deformácie chodidiel, nosenie obuvi bez ponožiek či vyšší vek. Na kurie oká v zárodku postačí aj domáca liečba – stačí skočiť do lekárne, alebo si pozrieť prípravky na ošetrenie za výhodné ceny online na https://www.kuponyzdarma.sk/.
Nie je to to isté, čo bradavica
Nie každý „hrbolček“ na koži musí byť kurie oko – môže ísť aj o mozoľ alebo bradavicu, ktorej povrch býva zbrázdený a hrboľatý. Spoznáte to aj tak, že kurie oko má viditeľné čierne jadierko, respektíve koreň. A práve tlak na tento koreň spôsobuje bolesť.
Rozdiel medzi bradavicou a kurím okom je aj v tom, že kurie oko nie je infekčne prenosné a má hladký povrch. Ak si ho však poškriabete, útvar sa začne drobiť, zdrsnie a dokonca aj výrazne zbelie.
S opakujúcim sa kurím okom je najlepšie obrátiť sa na pedikérku. V prípade, že je však príliš veľké, bolestivé alebo krvavé, je vhodné navštíviť aj lekára. Ten vám môže odporučiť niekoľko spôsobov, ako sa kurích ôk zbaviť.
Účinné býva napríklad vypálenie tekutým dusíkom, ale keďže je to mierne bolestivé, ešte predtým odporúčame vyskúšať spomínané voľnopredajné prípravky na ošetrenie.
Myslite aj na starostlivosť o chodidlá
Lekára by ste určite mali vyhľadať v prípade, že sa vzhľad vášho kurieho oka výrazne zmenil. Ak je kurie oko začervenané, hnisavé, krváca, spôsobuje bolesť alebo trpíte cukrovkou, neváhajte. Rovnako tak urobte aj v prípade, že vám nič z voľnopredajných liekov nezaberá.
Nikdy sa nesnažte kurie oko odstraňovať násilím, vydlabávať ho alebo odstrihnúť. Hrozí vám nielen mechanické poškodenie kože, ale aj vznik infekcie a mnohé ďalšie komplikácie.
Pýtate sa, či je v prípade kurieho oka možná prevencia? Riziko vzniku kurieho oka môžete znížiť predovšetkým nosením kvalitnej obuvi. Dobré sú aj relaxačné kúpele nôh, ošetrovanie hydratačným krémom aj pravidelné odstraňovanie zrohovatenej kože z chodidiel. Všetky pomôcky, ktoré na to potrebujete, ako pemza, ale aj masážne oleje a krémy si môžete kúpiť aj online, navyše je už Aliexpress v slovenčine, takže veľké nákupy vybavíte za skvelé ceny aj tam.