Dáme sa ľahko ovplyvniť? Táto štúdia to potvrdzuje
Výskum chcel poukázať nato, ako veľmi pohyb očí ovplyvňuje morálne konanie. Myslíte si, že vy sa len tak nedáte ovplyvniť? Vedci položili niekoľko teoretických otázok. Výsledky výskumu sú iné, akoby ste čakali.
Spomínané teoretické otázky pojednávali ako by sa účastníci zachovali v rôznych nečakaných situáciách, napríklad „ Môže byť vražda ospravedlnená? “. Škálu odpovedí zatriedili medzi podstatné a menej podstatné. Sledovali pohyb očí účastníkov, ako uprene pozerali na obrazovku a vyberali si z odpovedí. Prišli na prevratnú vec – dokážu ovplyvniť odpovede účastníkov. Daniel Richardson, vedec zaoberajúci sa neurónmi v mozgu, z univerzity v Londýne vysvetľuje podstatu: „ Neponúkali sme účastníkom žiadne nové informácie. Zamerali sme sa na moment, kedy sa rozhodnú a vyrušili ich v správnej chvíli. Zmenili sme ich rozhodnutia na základe toho, ako oni zmenili svoje stanovisko.“ Richardson navyše dopĺňa: „ Obchodníci vedia veľmi dobre využívať tento spôsob. Sú to presvedčiví a komunikatívni ľudia, ktorí pozorujú ako sa človek rozhodne pre danú vec. Využijú moment, kedy sa človek dostane do štádia, kde je rozhodnutý niečo kúpiť, ponúknu mu zľavu alebo bonus a uzavrú dobrý obchod.“
Spomeňme mobilné aplikácie, ktoré využívajú zrakovú pozornosť. Nebadane sa zjavia v prehľadávaní jednej stránky a zrazu nás zaujme ponuka z inej stránky. Zraková pozornosť má vplyv na vyššiu nervovú sústavu, rozhodovanie, stanoviská a želania. Sme náchylní k tomu, aby nás iní manipulovali. Poznanie nás vedie k tomu, aby sme sa zaoberali tým, čo vidíme a ako nato reagujeme. „ Oči sú bránou do našich myšlienkových procesov. Je potrebné, aby sme sa sústredili nato, akým informáciám dávame prednosť a aké si vytláčame z mysle. Tie dokážu odhaliť, čo skutočne potláčame. Pokojne to môže byť rasová neznášanlivosť. “ podotkol Richardson.
„Všimol som si, že mobilné aplikácie a reklama sú nastavené tak, aby boli v zornom uhle oka. Keby sa posunuli doľava, nemali by na človeka taký veľký vplyv. Konečne viem, ako to funguje a zvýšil som si tak šancu, aby som sa mohol rozhodnúť sám. Rozmýšľať nezaujato a objektívne. “ myslí si uznávaný vedec.
Zdroj: bbc.com, foto: ilustračné (flickr.com)