Chystáte sa do divadla? Nezabúdajte na etiketu!

Spoločenské príležitosti sú spojené s určitými pravidlami a tradíciami, ktoré dodržiavame celé stáročia bez toho, aby sme polemizovali o ich opodstatnení. Módny dress code je jedným z nich. Pre väčšinu žien sa môže zdať ako príjemná povinnosť, mnoho mužov z neho však má obavy spočívajúce predovšektým v tom, že ho neovládajú. Čaká vás v blízkej dobe návšteva divadla alebo inej spoločenskej udalosti? Tu sú rýchle tipy a triky, čo na seba, ktoré určite zvládne každý muž!

Chystáte sa do divadla? Nezabúdajte na etiketu!
(zdroj: unsplash.com)

Outfit závisí aj od typu divadla

Návšteva divadla je považovaná za spoločenskú udalosť na tej vyššej úrovni, preto by ste jej mali primerane prispôsobiť aj svoj zovňajšok. Pravidlá sa však v prípade jednotlivých podujatí a divadiel môžu odlišovať.

Na premiéru opery by ste určite nemali ísť v džínsoch. Na druhej strane, ak plánujete návštevu nezávislého alebo komorného divadla, príliš honosný outfit môže v neformálnom prostredí menšieho divadelného klubu pôsobiť ako päsť naoko. Outfit by ste preto vždy mali prispôsobiť konkrétnemu prostrediu a príležitosti.

K outfitu sa, samozrejme, hodia aj doplnky ako hodinky, elegantná pánska taška či motýlik alebo kravata. Nakúpiť si ich môžete prakticky kdekoľvek, ale ak chcete nakupovať výhodne a z pohodlia domova, určite odporúčame využiť Aliexpress slovensky, ktorý je jedným z e-shopov s najväčším množstvom sortimentu na jednom mieste.

Kravata alebo motýlik?

Najčastejšie sa pri odporúčaní dress code do divadla stretnete s typmi, ako je semi-formal alebo smart-casual. Hoci ide o odlišné štýly, majú veľa spoločného, a tak je celkom praktické vytvoriť si kapsulový spoločenský šatník, ktorý využijete v oboch prípadoch.

Nič nepokazíte jednoduchým tmavým oblekom v kombinácii s vhodnou košeľou (bielou alebo tmavou). Klasický oblek dobre zastúpi aj sako či blejzer v elegantnom štýle.

Pokiaľ ide o nohavice, okrem oblekových sa hodia napríklad chinos v tmavom či béžovom prevedení. Mali by ladiť alebo jemne kontrastovať so sakom.

Dilema, či je vhodná kravata alebo motýlik má jednoduché riešenie. Nie sú povinné (ak to nie je predpísané na pozvánke), ale môžete si ich vziať, ak chcete svoj outfit niečím ozvláštniť. Môžu byť nápadité, no nie príliš krikľavé. Voľte vždy tmavé ponožky a obuv si nezabudnite očistiť a naleštiť.

Hľadáte elegantné oblečenie do divadla a na slovenských e-shopoch ste ho nenašli? Pre viac zliav môžete ešte dať šancu https://www.kuponyzdarma.sk, alebo vyskúšajte zľavové kódy pre české eshopy a skúste šťastie tam!

Oblečenie nie je všetko

V prípade obzvlášť honosných podujatí, ako je napríklad návšteva opery, môže byť vyžadovaný aj black-tie dress code. Je to najelegantnejší spoločenský outfit. V takom prípade treba klasický pánsky oblek nahradiť smokingom a kravata či motýlik sú nevyhnutné. Farba je daná názvom štýlu – black tie, čiže čierna. Jedine košeľu zvoľte bielu.

K divadelnej etikete však nepatrí len dress code. Etiketa sa totiž týka aj správania. Do divadla sa napríklad vždy chodí v predstihu. Iba tak sa stihnete včas usadiť a pri začatí predstavenia už nebudete nikoho rušiť. Kabát alebo bunda patria do šatne, nie na operadlo sedadla pred vami.

Telefón, pager či hodinky si nezabudnite vypnúť, nestačí len prepnúť ich na vibrovanie, ktoré vie v tichu poriadne rezonovať. Nevhodné je aj kontrolovať si mobil počas predstavenia, jeho žiariaca obrazovka totiž bude ostatných divákov rušiť. A na záver ešte jedno zlaté pravidlo: ak prechádzate okolo iných ľudí do stredu radu, otočte sa im tvárou, nikdy nie zadkom a snažte sa o čo najrýchlejší presun.