Príprava vozidla na zimu. Na čo rozhodne nezabudnúť.

Správna príprava vozidla na zimu, patrí k nevyhnutným činnostiam každého vodiča. Jej hlavnou úlohou je zabezpečiť plynulú prevádzku vozidla tak, aby šofér mohol bezpečne a spoľahlivo riadiť svoje auto aj v extrémnom počasí.

Príprava vozidla na zimu. Na čo rozhodne nezabudnúť.
(zdroj: unsplash.com)

V chladnejšom období môže vplyv počasia negatívne ovplyvniť funkčnosť niektorých častí vozidla. Tie sú počas roka pravidelne zaťažované a práve preto je potrebné ich pred zimou dôkladne skontrolovať, prípadne vymeniť. Výhodou v dnešnej dobe je možnosť objednať si všetky náhradné autodiely online, vďaka čomu vás už neprekvapí žiadna situácia na vozovke, či mimo nej.

Náš tip: Všetky spomínané doplnky, ktoré sú v článku spomenuté, ako aj náhradné diely na nákladné autá, osobné autá a náhradné diely na motocykle, nájdete v našom e-shope.

V tomto článku sa pozrieme na čo všetko by mal majiteľ vozidla myslieť, aby ho zimné obdobie ničím neprekvapilo.

Začnite pneumatikami

Nečakajte na prvé mrazy alebo snehovú prikrývku. Ideálny čas na výmenu zimných pneumatík nastáva v období, keď sa vonkajšia teplota pohybuje pod 7°C. Zimné pneumatiky disponujú vyššou elasticitou a členitejším dezénom, pri ktorom platí pravidlo, že jeho hĺbka by nemala byť menšia ako 4 mm. Tieto špecifické vlastnosti zaručujú motoristovi lepšiu priľnavosť vozidla k vozovke, kratšiu brzdnú dráhu a väčšiu stabilitu v prípade náhlej zmeny smeru alebo pri prejazde zákrutami.

Výmena pneumatík sa spája aj s iným činnosťami, na ktoré je dôležité nezabudnúť. Medzi ne patrí prekontrolovanie brzdových platničiek a brzdovej kvapaliny. Pokiaľ nemáte skúsenosti s údržbou týchto komponentov, je dôležité obrátiť sa na odborne vyškolený personál v autorizovanom servise. Takáto pravidelná údržba zabezpečí spoľahlivú a bezpečnú prevádzku vozidla.

Pripravte sa na ranné štarty

Mrazivé teploty majú zásadný vplyv nielen na kapacitu a výkon autobatérie, ale aj na jej životnosť. Nesprávna funkčnosť akumulátora môže spôsobiť problémy pri štartovaní vozidla ako aj chybný chod elektrických komponentov. Toto sú dopady, ktorým chce každý vodič predísť. Čo vám môže pomôcť predísť ranným problémom so štartovaním?

1. Skontrolujte stav batérie. Jedným z prvých krokov, ktoré môžete vykonať, je prekontrolovať stav vašej autobatérie prostredníctvom batériového testera. Toto zariadenie počas testovania zmeria napätie a kapacitu akumulátora a následne určí jeho aktuálne hodnoty. Tie vám pomôžu určiť, kedy je vhodný čas na výmenu batérie a či má požadovaný výkon.

2. Zaobstarajte si štartovaciu power banku. Ďalším krokom môže byť kvalitná štartovacia powerbanka. Tá, oproti bežným štartovacím káblom, nepotrebuje k naštartovaniu auta druhé vozidlo a práve preto sa stáva stale obľúbenejším pomocníkom na cestách. Okrem áut si poradí aj s motorkami a dokáže zabezpečiť aj nabitie bežných zariadení ako sú mobil, notebook a iné prístroje.

Skontrolujte všetky kvapaliny

Pre bezpečnú jazdu počas mrazivých dní je veľmi dôležitá kontrola všetkých kvapalín v aute, pričom chladiaca kvapalina zohráva osobitnú úlohu. Chladiaca kvapalina, známa aj ako antifriz, slúži na udržiavanie optimálnej prevádzkovej teploty motora a zabezpečuje jeho bezproblémovú prevádzku. Chladiace kvapaliny s nízkym bodom mrazu predchádzajú zamrznutiu chladiaceho systému a tým pádom chránia celý motor. A ako môžeme zistiť správny objem a hodnoty chladiacej kvapaliny?

1. Skontrolujte hladinu. Toto je prvý krok, ktorý vám napovie, či sa v nádržke nachádza dostatočné množstvo chladiacej kvapaliny, pokiaľ nie, dolejte kvapalinu. Tu platí pravidlo dolievame vždy rovnakú farbu a dodržujeme stanovenú úroveň nádržky.

2. Použite hustomer. V prípade, že sa v nádržke nachádza potrebné množstvo chladiacej kvapaliny môžeme merať jej hustotu refraktometrom alebo hustomerom. Zistíme tak informáciu, pri akej nízkej teplote nám chladiaca kvapalina nezamrzne. Pokiaľ výsledky testu kvapaliny nespĺňajú predpísané hodnoty, je potrebné vypustiť chladiacu kvapalinu a nahradiť ju novou.

Ďalšou kvapalinou v poradí, na ktorú motoristi často zabúdajú je zmes v ostrekovačoch. A práve ostrekovače sú najnáchylnejšie na zamrznutie, pretože kvapalina prechádza cez tenké trysky a rýchlo zamŕza. Ideálne, a zároveň aj preventívne riešenie, je začať používať zimnú zmes do ostrekovačov už pred zimou. Zimná kvapalina v ostrekovačoch síce urýchľuje roztopenie snehu a ľadu, no nezabúdajte pritom aj na prekontrolovanie stavu stieračov, tie boli počas leta vystavené extrémnym podmienkam, preto ich funkčnosť môže byť značne znížená.

Medzi ďalšie kvapaliny patrí aj motorový olej. Kvapalnosť motorového oleja je počas zimného obdobia zachovaná, avšak vplyvom počasia sa môže meniť jeho schopnosť mazať motor, preto je dôležité používať oleje s viskozitou vhodnou pre zimné obdobie.

Výbava, ktorá sa vám bude hodiť

V zimných mesiacoch by vám v aute určite nemali chýbať rozmrazovač skiel a zámkov, škrabka na ľad, či metlička na sneh. V prípade extrémnych mrazov štartovacie káble alebo štartovacia power banka, snehové reťaze a na ošetrenie gumových tesnení sa odporúča použiť silikónový sprej.

Po celý rok a obzvlášť v zime je výborné mať v kufri pripravenú teplú deku, menšie svetlo, lopatu a zásoby trvanlivého jedla a vody.

Komerčný článok