Topánky môžu pánsky outfit povýšiť na inú úroveň alebo ho úplne pochovať
Ženy milujú topánky – hovoriť o nich, snívať a najradšej zo všetkého ich kupovať. Na (ďalší) ideálny pár neľutujú obetovať čas ani peniaze. A čo muži? Je najvyšší čas, aby aj páni pochopili, prečo sú kvalitné topánky naozaj dôležité.
O obuvi kolujú rôzne mýty a polopravdy. Medzi najvykričanejšie a najrozšírenejšie patrí mýtus o tom, že kvalitné topánky sú znakom márnivosti a je to zbytočne nezdravý, do peňazí idúci luxus. Omyl, omyl a ešte raz omyl! Pretože tak ako dámske, aj pánske kvalitné topánky sú investíciou do zdravia a do vlastného štýlu, ktorý môže život v rôznych smeroch uľahčovať.
Bodka alebo výkričník?
Určite ste už videli vkusne oblečeného pána, ktorý má na sebe oblek na mieru, dokonca s perfektnými doplnkami, no keď vám zrak spočinul na jeho topánkach, dobrý dojem bol preč. Možno boli špinavé, možno zodraté, úplne nemoderné… To sa stane, keď sa zabudne na to, že obuv je rovnako dôležitou súčasťou outfitu ako všetko ostatné. Je bodkou a či výkričníkom, jednoducho ukončením „vety“, ktorá rozhodne o celkovom dojme. Celkový dojem aj z toho najúžasnejšieho obleku šitého na mieru dokážete zničiť, ak si k nemu obujete nevhodné, lacné či zničené topánky.
„Kvalitná obuv je minimálne taká dôležitá ako zvyšok oblečenia. Dokáže pozdvihnúť aj ten najjednoduchší oblek na oveľa vyššiu úroveň. Okrem toho nesie celú váhu tela, má teda zásadný vplyv na pocit komfortu,“ hovorí Andreas Kreutz, odborník na pánsku módu zo spoločnosti TAILOR MADE. „Je preto namieste venovať kúpe topánok mimoriadnu pozornosť a nebáť sa investovať do kvalitných topánok. Odvďačia sa vám dlhšou životnosťou a dajú osobnosti ten správny punc.“
Materiál je základ
O tom, ako budú topánky vyzerať, ako sa budú nosiť a ako dlho vydržia, rozhoduje nielen spôsob spracovania, ale v prvom rade materiál, z ktorého sú vyrobené. A hoci je materiálov takmer nekonečné množstvo, pri elegantnej obuvi ešte nič neprekonalo kožu. Patrí medzi najdrahšie, ale zároveň najtrvácnejšie, najelegantnejšie a najzdravšie materiály.
„Ak chce pán nielen svojím oblečením, ale aj obutím dosiahnuť určitú úroveň, mal by počítať s tým, že ho topánky vyjdú približne na polovicu toho, čo zaplatí za oblek,“ nalieva nám čistého vína Andreas Kreutz. Pri správnej starostlivosti však budú dobre slúžiť celé roky a odborník na pánsku módu z TAILOR MADE má poruke hneď niekoľko cenných rád, ako sa o kožené topánky dobre starať.
Špeciálna starostlivosť
Podľa neho by muži nemali nosiť jeden pár dva dni po sebe, topánky potrebujú po náročnom dni na nohách svojho pána deň oddychu. „Po vyzutí dajte vždy do topánok kvalitný napinák, najlepšie z cédrového dreva. Vyšponuje na nich vrásky a vysaje z nich vlhkosť,“ radí Kreutz. „Kožu nenechajte zvetrať, ošetrujte ju kvalitnými krémami a voskami vo farbe topánok. Vďaka tomu bude mäkšia, odolnejšia voči nepriaznivému počasiu a zmiznú aj drobné škrabance. Starostlivosť na to určeným mliekom potrebuje aj kožená podrážka. Ak sa náhodou stane, že v kožených topánkach zmoknete, doma ich vyplňte novinovým papierom a nechajte usušiť pri izbovej teplote, nie pri radiátore.“
Slovník cudzích slov
A aké topánky sa z kože vlastne robia? Rôzne. Vymenúvanie tých elegantných môže znieť ako veta v úplne cudzom jazyku – oxfordky, derby, loafer, monksy… Avšak všetko je hneď jasné, keď máte poruke na slovo vzatého odborníka. „Ak si budeme všímať spôsob šnurovania, nájdeme oxfordky s uzatvoreným a derby s menej formálnym, otvoreným zaväzovaním. Ak topánky nemajú šnúrky, ale uťahujú sa sponou, hovorí sa im monky či monks, ak majú dve pracky, tak double monks. Pri obuvi, ktorá sa len nazúva a nemá ani šnúrky, ani spony, pôjde o mokasíny alebo po anglicky loafers. Topánky sa dajú rozlišovať aj podľa zdobenia na hladké a brožované – po anglicky brogue.“ Andreas Kreutz všetko dokonale vysvetlil.
Drobnosti majstrov
Majstri majstrov vo výrobe elegantných pánskych topánok pochádzajú zvyčajne z prímorských krajín – Talianska, Španielska, Portugalska či z Anglicka. „Nedá sa povedať, že v iných krajinách by sa kvalitné topánky nevyrábali, ale pravda je, že asi najviac skutočne dobrých výrobcov kožených topánok pochádza z Talianska a Anglicka. Ďalších určite nájdete v Španielsku a Portugalsku, kde je tradícia spracovania kože a kožených výrobkov taktiež veľmi dlhá. Taliansko a Anglicko sú špecifické tým, že sú zároveň kolískami mužskej elegantnej módy a práve spojenie remeselnej zručnosti s tradične úžasným citom pre dizajn prináša tie najlepšie kusy.“ Tajomstvo krásy a kvality v jednom teda netkvie v prímorskom vzduchu, ale v synergii storočia trvajúcej remeselnej zručnosti a citu pre krásu a estetiku.
„To je niečo, čo sa nedá naučiť, to musí mať človek v sebe. Poznám nadšencov, ktorí pre nákup krásnych kvalitných topánok neváhajú precestovať aj pol sveta,“ hovorí odborník na pánsku módu z TAILOR MADE. Proti gustu žiaden dišputát, ale kam potom chodia nakupovať ich polovičky? Na Mars? „Určite nie, ale nákup topánok by mal naozaj prebiehať pozorne a nič netreba nechať na náhodu. Ak sa dôkladne poobzeráte, v každej krajine určite nájdete niekoľko predajcov, ktorí ponúkajú topánky od výrobcov zo spomínaných krajín. Tie, ktoré sa vám páčia, si vyskúšajte a zároveň sa pýtajte. Dajte si vysvetliť konštrukciu, spôsob farbenia či ošetrovanie topánok, až potom sa rozhodnite. Ide o to, aby ste z dobrých topánok mali radosť ešte dlho po tom, ako zabudnete, že ste za ne dali viac, ako ste si pôvodne naplánovali. Časom túto investíciu určite oceníte.“
Text:PR