5 faktov, ktoré by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách
Nosenie kontaktných šošoviek je skvelou možnosťou pre tých, ktorí nemajú radi nosenie okuliarov z dôvodu fyzického nepohodlia či predsudkov okolia. Kontaktné šošovky vás prosto donútia pozrieť sa svetu priamo do očí. Prečítajte si niekoľko málo známych faktov o tejto zdravotnej pomôcke.
Šošovky podľa doby opotrebenia
Podľa doby opotrebenia môžeme šošovky rozdeliť do troch kategórií: šošovky na jeden deň, šošovky s predĺženou dobou opotrebovania (zhruba 6dní) a kontinuálne šošovky, ktoré vďaka moderným materiálom a silikónovým hydrogélom vydržia aj jeden mesiac.
Voda môže šošovky poškodiť
Je to tak. Ak šošovky budete oplachovať vodou z vodovodu či fľašky, alebo dokonca slinami, riskujete ich poškodenie a najmä vznik očnej infekcie po opätovnej aplikácii šošoviek. Z rovnakého dôvodu sa neodporúča ani plávanie s nasadenými kontaktnými šošovkami.
Kontaktné šošovky môžu nosiť aj deti…
Prekvapení? Malé deti sú v skutočnosti vhodnejšími kandidátmi na nosenie kontaktných šošoviek ako ich starší „kolegovia“. Ukázalo sa totiž, že na rozdiel od dospelých sú deti oveľa dôslednejšie v starostlivosti o kontaktné šošovky. Aj tak však nakoniec všetko záleží od odporúčaní očného špecialistu.
…tak isto aj ľudia s diabetesom
Existuje všeobecná predstava, že pacient s diabetesom nemôže nosiť kontaktné šošovky, pretože často trpí suchými očami. Ide však o mylnú predstavu. Diabetici môžu nosiť šošovky, avšak ich výber je potrebné konzultovať s očným lekárom. Už v blízkej budúcnosti je však možné, že na trhu budú šošovky schopné merať hladinu cukru v krvi. Ich vývojom sa zaoberá Google.
Trend v Ázii smeruje k bábikám
Niektoré farebné kontaktné šošovky zakrývajú dúhovku úplne a dramaticky menia farbu oka. Iné zase dúhovku len jemne tónujú, zvýrazňujú a skrášľujú jej prirodzenú farbu. V Japonsku, Číne či Južnej Kórei je v kurze kruhová kontaktná šošovka rozširujúca a zväčšujúca dúhovku spôsobom, že tvár človeka nadobúda výzor bábiky.
Text: PR